Tente sistem model ve fiyatları

Tente Türleri Ve Kullanım Alanları

Tente bir işletmede dükkan önünü kapatmak, dekoratif amaçlı olarak kullanılmak ya da sıcaktan veya soğuktan korunmak amacıyla kullanılan örtü sistemidir. Bu anlamda birçok farklı türü bulunan tentelerin otellerde özellikle güneşlenmek amaçlı olarak ya da yağmurluk olarak kullanımları mümkün olmaktadır. Bunun yanı sıra tenteler dükkan ve mağazalarda da yaygın olarak kullanılmaktadırlar.

Kolay olmaları, işlevsel olmaları ve her anlamda son derece nitelikli olarak dikkat çekmeleri bakımından tente sisteminin birbirinden farklı çeşitleri yer almaktadır. Tümüyle bu tente sistemleri her anlamıyla dikkatleri üzerine çekmeye devam ederek tamamen fonksiyonel olarak kullanım alanı bir hayli gelişmiş olan örtü sistemi özelliğini korumaya devam etmektedir.

Mafsallı Tente ve Kullanım Alanı

Mafsallı tente sistemi en ekonomik ve en sade örtü sistemi olarak kullanılmaktadır. Sadece kullanım amacıyla tercih edilen ve estetik kaygı güdülmeyen yerlerde kullanılan örtü sistemi olarak dikkat çeken ürünler arasında gelmeye devam eder. Mafsallı tente sisteminin kendi arasında motorlu, kasetli ve çift mafsallı tente sistemleri yer almaktadır. Bunun yanı sıra pencere üstü olarak bilinen türleri de yaygın olarak yer alan bir diğer tente türünü ortaya koyması bakımından işlevsel olarak kullanılmaktadır.

Genellikle pazarlarda, mağazalarda ve kafe işletmelerinde yaygın olarak kullanılan örtü sistemini oluşturmaya devam eden bu tente, bütün boyutlarıyla düşünüldüğü zaman her anlamda yeni gelişmelere açık olarak kullanım alanı bir hayli fazla olmaya devam eder.
Ayrıca tentenin motorlu türü de sürekli yaygın özellikler taşımaya devam eden bir diğer tente sistemini meydana getirmektedir. Çevirme koluna gerek duyulmadan otomatik mafsallı tente sistemi olarak da değerlendirilebilecek bir diğer türü olarak her anlamda yaygın olarak kullanılan tente sistemini oluşturmaya devam eder. Tente sistemi bunun dışında daha birçok teknik ve işlevsel boyutlarıyla da yaygın olarak kullanılmaya devam edilmektedir.

Dekoratif Tente ve Kullanım Alanı

Dekoratif tenteler tür olarak genellikle turizm işletmelerinde, kültürel, sanatsal veya alışveriş gibi satışın yapıldığı mağazalarda yaygın olarak kullanılırlar. Bu da onların dekoratif tente sistemi olarak kullanım alanlarının bu gibi yerlerde bulunmasına imkan tanıyan noktaları meydana getirmektedir. Dekoratif tenteler kendi aralarında şu alt türlere ayrılmaktadır:

– Fransız tipi tenteler genellikle dekoratif amaçlı olarak süs unsuru olması nedeniyle hemen hemen tüm turizm işletmelerinin kulanmış oldukları örtü sistemini meydana getirir.

– Karpuz tenteler yine otellerde kullanılmak ve mağazaların dekoratif amaçlı olarak estetik bir görünüme kavuşmasını mümkün kılmak için yaygın olarak tercih edilen tenteler arasında gelmeye devam eder.

– Körüklü tenteler işletmelerde küçük boyutlu olarak kullanılan oval biçimindeki bir diğer dekoratif tenteler arasında gelmeye devam eder.

 

Pergola Tente ve Kullanım Alanları

Hem estetik hem de işlevi bir arada sunan açılabilir pergola tenteler bu bakımdan yine yaygın olarak kullanım alanı bir hayli fazla olan katlanır örtü sistemi olarak dikkat çeken gölge sistemleri arasında bulunmaktadır. Sözü edilen açılır tente sisteminin müşterilerine sunmaya devam ettiği özellikleri arasında gelmesi nedeniyle birtakım alt türleri yer almaktadır.

Pergola tentelerin içerisinde tente kumaşının rahatlıkla hareket ettirilmesini sağlayan birtakım özellikleri vardır. Bu bakımdan o her zaman yaygın bir şekilde kullanılan büyük bir özellik olarak tenteler arasında gelmeye devam eder. Ayrıca otellerde, mağaza önlerinde de dekoratif örtü sistemi olarak kullanım alanı bulunan tentenin bu anlamda da hem işlevsel hem de estetik yönü meydana getirmesi bakımından çeşitli özellikleri bulunur.

Bütünüyle bu tenteler, farklı sistemlerin en temel ürünlerinden olup, her alanda kullanımı bulunan tente sistemidir. Askılı, elektrikli ve kumandalı türeli olan, pergole ve pergule olarak ta bilinen katlamalı sistemin farklı özellik taşıyan kullanım alanları söz konusu tente sisteminin bu anlamda yaygın olarak kullanıldığını göstermektedir.

Şemsiye Tente ve Kullanım Alanları

Tatil merkezlerindeki otel işletmelerinin en çok kullanmış oldukları dekoratif özelliğiyle öne çıkan tentelerdir. Sözü edilen tenteler mega şemsiye olarak da bilinmektedir. Özellikle güneşlenmek için tercih edilmektedirler. Bunun yanında onların yağmurdan korunmak için de kullanıldıkları bilinmektedir. Bütün bu özellikleri bakımından değerlendirildiği zaman mega şemsiye tipindeki tente türlerinin tümüyle dikkat çeken bu yönleri onların her anlamda yaygınlaşarak kullanılmasını sağlayan özelliklerinden birini oluşturmaktadır. Mega şemsiye modelleri temel olarak;

– Kordon ipli şemsiye tente sisteminin hiçbir bağlantıya gerek duyulmadan kolaylıkla kullanılabilen alüminyum gövdeli bir örtü sistemi olması, onu bu bakımından dikkat çeken ve oldukça fazla tercih edilen bir sistem yapıyor. Söz konusu akrilik örtü sistemi ile herhangi bir bağlantının bulunmaması, renk atmayan avrupa kumaştan yapılması ve her anlamda uzun ömürlü  kullanılabilmesi özellikleriyle dikkat çeken tenteler arasında gelmeye devam eder.

– Teleskopik şemsiye tenteler de dekoratif amaçlıdır. Ancak sağlamlığı yönünden işlevsel boyutları da bulunan tenteler olarak dikkat çekmeye devam etmektedir. Söz konusu şemsiye sisteminin elektrostatik fırın boya ile farklı renklerde boyanabilmesi, dişli mekanizması sayesinde kullanım kolaylığı ve sağlamlıktan ödün vermemesi gibi özellikleri ile kullanıcıların ilk sıradan tercih ettikleri şemsiye sistemleri haline gelmiştir.

– Lale tip tenteler ise yukarıdan aşağıya doğru tıpkı bir lale gibi kıvrılarak gelen yapısıyla görenleri hayrete düşüren sıra dışı tenteler arasında yer almaktadır. Bütünüyle bu özellikleri açısından değerlendirildiği zaman lale tipi şemsiye tentelerin yaygın olarak kullanıldıklarını ve otel işletmelerinde de son zamanlarda sıklıkla kullanılmaya başlandıklarını belirtmek gerekir.

Bütün yönleriyle bu yazıda tente sistemlerinin hem türleri hem de kullanım alanlarıyla bu tentelerin ne işe yaradıkları, kullanım amaçlarının ne olduğu ve kaliteli imalat anlayışı doğrultusunda üreticisinin titiz el işçiliğine dayanan noktaları ele alınmış olmakta, böylece tente türleri ve kullanım alanları olarak belirli  kategorilere ayrılmış olmaktadırlar. Satın alırken bilinmesi gereken şey, ihtiyaç duyulan türe yönelik tercihlerin yapılmasıdır.

Leave a Comment